Çocuklar Neden Geceleri Korkar?

Çocukluk çağında gelişimsel olarak izlenen gece korkuları sıklıkla uykuya geçmekte zorlanma, karanlıkta olmayı reddetme ve aşırı tepki gösterme, uyku sırasında irkilme ve kabuslar olarak sıralanabilir. Dışarıdan gelen bir ses, duyulan tıkırtı vb. sesler, izlenilen çizfilm/ filmlerdeki canavarlar ya da garip yaratıklar, karanlık, hırsız ve hayalet korkuları en sık ifade edilen gece korkularıdır.

Çocukluk çağı (2-6 yaş arası) korkuları zihinsel ve duygusal gelişimin doğal sonucu olarak ortaya çıkar. Zihinsel algısı somut olan çocuk; hayal ettiği, açıklayamadığı, tanımlayamadığı ses ve durumlardan korku duyar. Bunun yanı sıra, çocuk gün içinde yoğun baskı altındaysa, gelişimi için en temel koşul olan güvenli ilişkiler kurmaktan yoksun bırakılmışsa, endişelendiği ve çözümleyemediği durumlara tepki olarak da gece korkuları yaşar.

Bu süreçte çocukların kullandığı tablet,televizyon, cep telefonu gibi kullandığı teknolojik aletlerin içeriğinin sizin denetiminizde olmasına ekstra özen göstermelisiniz.

Gece korkuları, çocuğun yaşı büyüdükçe kendiliğinden geçebilir. Ancak belli süre geçmeyen ve çocuğun huzursuzluğunun devam ettiği durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s