Bebeğimin bilişsel gelişimine nasıl katkıda bulunabilirim?

Yeni doğan bebeğinizin boyunu, kilosunu, baş çevresi gelişimini takip etmek oldukça kolaydır. Peki tüm bunlar olurken bebeğinizin beyninde neler olup bitiyor?

Belirli davranışları içgüdüsel ve refleksleriyle yapabiliyorken, dünyayı tanımada ve algılamada sizin yardımınıza ihtiyaç duyarlar. Hayatta kalabilmeleri için sizin yardımınız kaçınılmaz! Bebeğinizin temel ihtiyaçlarını giderirken bile ( emzirmek, beslemek, uyutmak, altını değiştirmek ) onun zihinsel gelişimine katkıda bulunursunuz. Tabii tüm bunların nasıl yapıldığı oldukça önemli. Bir görevmiş gibi algısından çok iletişimin temellerinin atıldığı anlar olarak bakmak gerekir.

Yeni doğan bir bebeğin beyni düşünceyi, hafızayı, dili ve fiziksel koordinasyonu tümüyle algılamak için hazır değildir. Bu yetiler zamanla gelişir. Adım adım gelişen öğrenme yetisi, sizin ona sunduğunuz çeşit ve farklılıkların içinde yönlendirilir.

Birçok bebeğin bilişsel gelişimi doğal süreçte ilerlemektedir. Ancak anne ya da bebeğin bakımını üstlenen birincil kişi bu süreçte önemli bir yere sahiptir. Son yüzyıl içerisinde bebeklerin beyin gelişimiyle ilgili önemli araştırmalar yapılmıştır. Ebeveynlerin gelişim sürecine aktif olarak dahil olduğu bebeklerin diğer bebeklere oranlara daha yüksek zeka puanlarına sahip olduğu görülmüştür. Bebeğinizle kuracağınız sevgi temelli aktif iletişim ve ilişki onun dünyayı keyifle keşfetmesine yardımcı olacak ve daha güçlü bilişsel bağlantılar kuracaktır.

Yeni doğan bebekler dünyaya merhaba dedikten sonra ilk olarak sizin kokunuza ve sesinize alışır. Yüzünüzü incelemeye bayılırlar. Ses ritimlerinizi ve yüz hareketlerinizi taklit etmeye başlarlar. Eğer onu dikkatlice izlerseniz, onun tepkilerine ne zaman karşılık vereceğinizi kolaylıkla keşfedebilirsiniz. Onun için yaratacağınız dünya kadar bilebilir ve keşfedebilir. Görsel, işitsel, dokunsal çeşitliliğin sağlanması bebeğinizin zihinsel gelişimi için sevgiden sonra en önemli unsurdur. Farklı renkler, farklı sesler, farklı yüzeyleri farklı dokular.. olabildiğinde farklı nesneleri keşfetmeye olanak tanımak onun zihinsel yolcuğunun temellerini sağlam atmasına yardım edecektir.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s