Sınav Kaygısı ve Nedenleri

YGS sınavına yaklaşık 1 ay kadar kalmışken sınav kaygısı ile ilgili problemlerin de arttığını görmek mümkün. Kaygı hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası ancak bu gerçekçi düşüncelerle uyuşmadığında, normal hayatı olağan şekilde yaşamayı engellediğinde öncelikle durum tespiti yapmak gerekir. Asıl kaygı yaratan nedir?

Sınav kaygısını oluşturan temel nedenleri sıralarsak karşımıza şunların çıktığını görürüz; sınava hazırlığın tam yapılmamış olması (ki bu aslında sınava karşı değil “bilinmeze” karşı yaşanan kaygıdır), öğrencinin doğru çalışma stratejilerine uygun olmayan bir plan içerisinde devam etmesi, ders çalışma yükünün aşırı fazla ve süresinin uzun olması, daha önceki başarı ve başarısızlıklarıyla kendini sürekli kıyaslama, ailenin beklentileri ve yine başkalarıyla yapılan kıyaslamaların olduğunu görürüz. Ancak burda stresi arttıran en önemli nedenler hangileri diye sorsanız kesinlikle ilk ikisi derim.

Çünkü bilgiyi ezberlemek değil, öğrenmek; bunu soru üzerinde uygulayabiliyor olmak, mümkün olduğunca çok fazla soru çeşidiyle karşılaşmak öğrencinin kaygısını “planlanmış çalışma dönemi” içerisinde kontrol altına alabilir.

Sorularınız için gulizarsehitoglu@gmail.com adresine emaillerinizi gönderebilir ya da sayfadan mesaj atabilirsiniz.

Sevgiler,

Psikolog Gülizar Şehitoğlu

Randevu ve bilgi için gulizarsehitoglu@gmail.com adresinden emaillerinizi gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s