Çocuklarda Uyku Problemleri

Çocukların uykuya dalmalarını zorlaştıran pek çok sebep sıralayabiliriz ancak ben öncelikle en belirgin iki nedenden bahsetmek istiyorum.

Bunlarda ilki çocuğun uyku rutini oluşturulmaması kaynaklı ortaya çıkar. Erken dönemde çocuklar kendi başlarına uyuma becerilerinde oldukça zorlanır ve yanlarında mutlaka ebeveynlerinin eşlik etmelerini isterler. Ancak uyku rutini oluşturulmamış bir çocuk saat kaçta yatağa gireceği belli değildir ve ebeveyninin tutarlı olmayan uyku talebine direnebilir.

Diğer belirgin neden ise çocuklar kendilerini güvende hissetmediklerinde uykuya geçme aşamasında zorluk yaşarlar. Çocukların uykudan önce, uykuya geçme aşamasında güven duyguları zamanla ve ebeveyninin uykuya karşı olan şevkatli tutumuyla pekişir.

Çocuklarda özellikle ilk bir yaş güven duygusunun şekillenmesi için kritik bir dönemdir. Bu dönemde annenin çocuk üzerindeki etkisi, çocuğa yaklaşımı önemli bir yer tutar. Bu süreçte annenin bebeğini emzirirken onunla göz teması kurması, şefkatle dokunması, temaslarda bulunması bu bağın gelişmesine katkı sağlar.

Bebeklerini emzirirken, başka şeylerle ilgilenen, telefonla konuşan, televizyon izleyen annelerin çocuklarında güven duygusunun yerleşmesi daha zorludur. Annenin ruh hali, mutsuzluğu ya da mutluluğu bebeğe yansır. Anne sinirli bir yapıya sahipse bebek bunu hisseder ve annenin huzursuzluğu bebeğinde huzursuz olmasına neden olur. Huzursuz bebekler uykuya dalmakta oldukça güçlük çekerler.

Annenin bu süreçte bebeğiyle geçirdiği zamanın niteliği de oldukça önemlidir. Annenin gün içinde çocuğuyla paylaşımlarda bulunması bebekle arasında kurulan bağ için önemlidir. Anneyle kurulan iletişim şekli ve kalitesi çocuğun uyku düzenine de yansır.

       Anne öfkelendikçe çocuk da daha fazla direnç gösterir. Hiç farkında olmadan girilen bu kısır döngü büyüyerek sorun haline gelebilir. Çocuklar uyusun diye zorlanmamalı, korkutulmamalıdır.

Sevgiyle kurulan ebeveyn-çocuk arasındaki iletişim, uyku sorununu ve diğer davranış bozukluklarını önlemede en etkili yoldur. Çocukta eğer uyku sorunu varsa anne ve baba çocuğuyla inatlaşmadan ve üstüne gitmeden çocuğun biyolojik saatini gözlemleyerek bu doğrultuda ilk adımı atabilirler.

Çocuklarda uzun süreli çözüm bulunamayan uyku problemleri birçok davranışsal ve gelişimsel problemleri de beraberinde getirebilir. Uyku rutini oluşturmakta zorlanan ebeveynler bu konuda uzman desteği alabilirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s